فیس بوک     اینستاگرام    تلگرام

کالایی در سبد نیست

logo soalyar

سه شنبه, 21 اسفند 1397 ساعت 23:22

تبیین برنامه ویژه مدرسه (بوم)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر آموزش و پرورش در اولین همایش تبیین برنامه ویژه مدرسه (بوم) گفت: مدرسه باید خود را با نیازهای روز دانش آموزان تطبیق دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز اولین همایش تبیین برنامه ویژه مدرسه (بوم) با حضور وزیر آموزش و پرورش در باشگاه فرهنگیان آغاز به کار کرد.

طرح بوم (برنامه ویژه مدرسه) بر اساس رویکرد فرهنگی تربیتی و با تأکید بر آموزش‌های مهارت‌محور و بسط گستره فعالیت‌های پرورشی در سطح مدارس ابتدایی اجرا می‌شود.

در طرح بوم با اعتماد به صلاحیت و توان مدرسه، مجوز برنامه ریزی درسی، اجرا و ارزشیابی حجم معینی از زمان رسمی آموزش با رعایت چهارچوب‌های مقرر به مدرسه واگذار می‌شود.

محمود امانی طهرانی مدیر پروژه برنامه ویژه مدارس در این مراسم ویژگی برنامه ویژه مدارس را توجه به نیازها و خواسته‌های دانش‌آموزان دانست و گفت: در این طرح در حالی که برنامه بر اساس نیاز دانش آموزان طراحی می‌شود، مدیری که برای دانش‌آموزان مدرسه برنامه‌ریزی می‌کند، مدیری تی خود را ارتقا می‌دهد. نکته سوم نیز این است که با اجرای برنامه ویژه مدارس، سطح عمل حرفه‌ای معلمان ارتقا پیدا می‌کند.

وی گفت: خاستگاه این پروژه سند تحول و برنامه درسی ملی عنوان است. برنامه ویژه مدرسه، برنامه تحولی است که باید شیوه‌نامه برای آن طراحی می‌شد و عنوان این شیوه‌نامه، خطاب به مدیر مدرسه است و محور آن، اعتماد به مدرسه است و این اعتماد، مدرسه را رشد می‌دهد. آنچه این برنامه را تهدید می‌کند، نیز انحراف از همین مباحث است یعنی کنترل‌ها را به سمتی ببریم که این پروژه را از ماهیت اصلی آن خارج کند.

آفت سیستم آموزشی عدم تطابق با نیازهای روز است

در ادامه مراسم سید محمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش گفت: مطالعات انجام شده و یافته‌ها مشخص شده است که طرح ویژه مدارس اثربخش است و خوشبختانه جرأت انجام را سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی داشت.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: متأسفانه در برخی مواقع طرح‌ها به قدری به تأخیر می‌افتد، که مسئولان تغییر می‌کنند و طرح انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: صاحبنظران مهمترین آفت یک سازمان را این می‌دانند که خودش را با نیازهای جدید هماهنگ کند. تغییر شرط بقا برای یک سازمان است و نظام آموزشی اگر درک واقع‌بینانه و صحیح از تغییر نداشته باشد و خود را با نیازهای آینده مطابقت ندهد، محکوم به شکست است.

وی بیان کرد: راه تنفس آموزش و پرورش تغییرات است. اگر می‌گوئیم آموزش و پرورش ورشکسته یعنی وقتی که دانش آموز به زور به مدرسه می‌آید به این دلیل است که تغییرات متناسب با نیازها انجام نشده است.

وی ادامه داد: شما فکر کنید در حال رفتن به بهشت زهرا (س) هستید همیشه در مسیر رفت شما گل‌فروش‌ها هستند و هنگام برگشت، میوه‌فروش‌ها هستند؛ آیا می‌شود جای این‌ها عوض شود؟ مثلاً کسی موقع رفتن میوه و سبزیجات و موقع برگشت گل بخرد! گاهی وقت‌ها در سیستم آموزشی ما این اتفاق بر عکس رخ می‌دهد.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: مدرسه محوری، راه نجات آموزش و پرورش است. ما نمی‌توانیم از بالا به پایین به مدرسه دستور دهیم. مثلاً در یک استان در یک سال صدها بخشنامه به مدرسه رفته است. معنای آن این است که ما مدرسه را موجودی کر و گنگ تصور کردیم که باید برای حرکتش دستش را بگیریم و با این روش تحول ایجاد نمی‌شود.

بطحائی گفت: به همین دلیل بخشنامه‌ای داشتم که بخشنامه‌ها به مدرسه تنها با امضای وزیر و مدیرکل باید باشد.

وی در پایان تاکید کرد که در گام اول در این برنامه باید روی مدیر مدرسه در انتصاب، نظارت و تشویقش سرمایه‌گذاری کنیم.

خواندن 4206 دفعه